לוגו ראשי
? מיליון יהודים חיו בארצות ערב ובמדינות מוסלמיות עד שנות השבעים של המאה ה-20 . מדינות אלו רוקנו את ארצותיהן מאזרחיהם היהודים. היכן הם ומה עלה בגורלם
לוגו ווז'ק
 

מי אנחנו ומהן תביעותינו.

"ווז'ק" הוא ארגון וולנטרי, בינלאומי, עצמאי, על מפלגתי ולא ממשלתי המוכר ע"י האו"ם

כ –  Non Governmental Organization (N.G.O)

הארגון מוכר גם כמוסד ציבורי, הפועל ללא כוונת רווח, (מלכ"ר). הארגון נרשם כעמותה ב-16.5.75 .אופיו יציג ודמוקרטי, והוא פועל באמצעות מוסדותיו הנבחרים מקרב נציגי הקהילות והארגונים המרכיבים אותו.

ארגון "ווזק", נוסד בפריס בשנת 1975,ביוזמת מנהיגי ארגונים והתאחדויות של יהודים יוצאי ארצות ערב מהארץ ומהתפוצות. היוזמים להקמתו היו : מרדכי בן פורת, לשעבר ח"כ ושר בממשלת ישראל ומנהיגים אחרים מהתפוצות, ביניהם ליאון תמן ז"ל, לשעבר יו"ר הפדרציה הספרדית בבריטניה ומראשי יהדות ארצות ערב בתפוצות.

המניעים להקמת הארגון היו :

לעורר את דעת הקהל לעזור לשארית הפליטה, שנותרה במדינות ערב , אשר סבלה מרדיפות, מאסרים והוצאות להורג- רק בשל יהדותם.

להביא לתודעת העולם את סיפורם של כ- 1,000,000 יהודים מארצות ערב ומהמדינות המוסלמיות, אשר נאלצו לברוח כתוצאה ממדיניות של רדיפות, מאסרים ופוגרומים הן בשל יהדותם והן בשל הקמתה של מדינת ישראל.

להביא לתודעת העולם את העובדות לפיהן מדינות ערב שללו את אזרחותם של היהודים והחרימו את רכושם באמצעים גלויים ובלתי גלויים והותירו אותם חסרי כול.

לתבוע את זכויותיהם של היהודים .

הארגון ערך , מאז הקמתו , ארבעה קונגרסים בינלאומיים , שלושה קונגרסים בחו"ל ואחד בישראל, בו השתתף גם שגריר מצרים בישראל מוחמד בסיוני.

בקונגרסים השתתפו מיטב החוקרים , משפטנים בעלי שם ונציגיהם של יוצאי ארצות ערב. כמו כן, במקביל לקונגרס השלישי שהתקיים בוושינגטון נערך טריבונל (בית דין) בזיקה לארגון ולתביעותיו ,שבראשו עמד ארתור גולדברג, נשיא בית המשפט בארה"ב ונציג ארה"ב באו"ם לשעבר , שבו נשמעו עדויותיהם של היהודים ,יוצאי ארצות ערב, בסיומן של שמיעת העדויות קבע השופט ארתור גולדברג שהיהודים הפכו לפליטים עקב מדיניותן של ארצות ערב כלפיהם, ולכן הם זכאים להכרה בדבר פליטותם על כל המשתמע מכך.

הארגון מדגיש את העובדות ההיסטוריות הבאות:

נוכחות היהודים כאומה וכדת במזרח התיכון ובייחוד בארץ ישראל קדמה באלפי שנים לכל ישות לאומית, דתית ותרבותית אחרת, והיא מהווה רצף אחד עד ימינו אלה. קהילות יהודיות גדולות ומשגשגות היו באזור 1000 שנים לפני צמיחת האסלאם ויותר מ-2500 שנה לפני לידתן של מדינות ערב בעידן המודרני . עובדה זו מנוגדת לטענת הסרק, שהיהודים הם כביכול פולש זר באזור, שזה מקרוב באו לארץ ישראל עם היווסדה של התנועה הציונית.

לאחר עליית האסלאם במאה ה-7 לספה"נ חיו היהודים כמיעוט דתי בארצות ערב , במעמד של בני חסות (דימי- אזרחים ממעמד נחות)

היהודים בארצות ערב סבלו אפליה ורדיפות במשך הדורות. אולם , מה שהביא בסופו של דבר להגירתם ההמונית מארצות מוצאם הייתה ההרעה הבלתי נסבלת במצבם עקב הסתת ההמונים הערבים בארצות ערב ע"י המנהיגים הפלסטינאים והתגברות הלאומנות הערבית. תהליך זה חל, בעיקרו, מאז נודעה החלטת האו"ם בדבר חלוקת א"י לשתי מדינות . התהליך, שנמשך לאורך מלחמת העצמאות ועד לשנות ה-70, התבטא בשלילת זכויות אדם ואזרח בהגליות, בהוצאות להורג, בפרעות ובפגיעות בנפש וברכוש ,שהפכו את חייהם של היהודים בארצות ערב לבלתי נסבלים. 

בארכיונים, שנפתחו לאחרונה בבריטניה, בארה"ב ובישראל, הולכות ומצטברות עדויות לכך, שמדינות ערב ניהלו מדיניות מתואמת ומכוונתשמטרתה הייתה לגרש את היהודים מארצות ערב.

856,000 יהודים בארצות ערב הפכו ,בתוך כמה שנים, לפליטים בארצותיהם ,על פי כל אמות המידה הבינלאומיות. הם נאלצו לעזוב בחופזה ובחוסר כל את הארצות בהן חיו אבות אבותיהם ולנטוש את הרכוש הציבורי והפרטי העצום, שנצבר במשך דורות רבים של עמל ויצירה. במרוצת שנים ספורות בלבד נותרו מתוך כמיליון יהודים, שחיו בארצות ערב בשלהי 1947, כמה עשרות אלפים , ובמדינות מסוימות הוחזקו היהודים המעטים שנותרו כבני ערובה בארצותיהם.

היהודים נאלצו לצאת חסרי כל , שבורים נפשית ומוראלית, משפחותיהם פורקו ונהרסו, אנשים נאלצו לשנות את אורח חייהם מקצועותיהם, שפתם ותרבותם ולעלות בחופזה לישראל, שנאלצה לקבלם למרות מצבה הכלכלי הקשה. נהירתם הפתאומית כחסרי כל הקשתה מאוד על ישראל לקלטם בצורה הראויה, ועד היום חלקם משלמים את מחיר עקירתם .

לאור האמור, מבקש ארגון "ווזק" בשם מאות אלפי הפליטים היהודים וצאצאיהם מארצות ערב, אשר ברחו לישראל ולתפוצות להכיר בתביעותיהם הלגיטימיות .

הארגון מבקש לתקן את העוול ההיסטורי ,שנגרם לציבור זה ותובע את התביעות הבאות: 

א. להכיר בעובדה, שבמהלך המלחמה בין ישראל המתגבשת ובין מדינות ערב ברחו שתי אוכלוסיות:

האוכלוסייה הערבית ממדינת ישראל והאוכלוסייה היהודית מארצות ערב. שתוצאותיה היו החלפת אוכלוסין דה פאקטו. מצב שכיח ,שהתרחש במאה ה-20 כתוצאה ממלחמת העולם הראשונה ,השנייה והמלחמה הקרה, כמו: בריחתם של פליטים פולנים מרוסיה לפולין ובמקביל, בריחתם של רוסים לפולין. גרמנים, שגורשו מרחבי אירופה, יוונים שעברו ליוון ותורכים שעברו מיוון לתורכיה ועוד רבים אחרים.

ב. להכיר בעובדה, שהמצב של שיבת הפליטים היהודים לארצות ערב מחד ולשובם של הפליטים הפלסטינאים למדינת ישראל מאידך הוא בלתי אפשרי, כי 600,000 הפליטים היהודים, שברחו ממדינות ערב הגיעו למדינת ישראל ונקלטו בה תוך מאמצים גדולים. על מדינות ערב לשקם את הפליטים הפלסטינאים בארצות שמהם גורשו היהודים.(ראוי לציין לטובה את מדינת ירדן, אשר אפשרה התאזרחותם של הפליטים, שביקשו לעשות זאת)

ג. במסגרת הפתרון הכולל בין ישראל, הפלסטינים ומדינות ערב יש לפצות את האוכלוסייה היהודית על כל הרכוש הפרטי והקולקטיבי שהוחרםנמכר במחירי אפס או נשדד בכל צורה אחרת. יש לפצות את היהודים על כל פגיעה במקומות עבודתם, בלימודיהם ובעיסוקיהם העצמאים.

ו. מדינות ערב צריכות להכיר בעוול, שגרמו לאזרחיהם היהודים. 

 
אל הדף הבא אל דף הבית אל הדף הקודם
 
הוסף למועדפים  הפוך לדף הבית שלח דף זה באימייל
 
כל הזכויות שמורות לספי גבאי 2007 ©
סטודיו לעיצוב גראפי מתקדם, בנייה , תחזוקה ואחסנת אתרי אינטרנט