? מיליון יהודים חיו בארצות ערב ובמדינות מוסלמיות עד שנות השבעים של המאה ה-20 . מדינות אלו רוקנו את ארצותיהן מאזרחיהם היהודים. היכן הם ומה עלה בגורלם
קישורים סרטונים מאמרים עדויותעבור לעיון על אודות הקהילותעבור לעמדת הפלסטינאים דף הבית

אורחים ומבקרים יקרים

ארגון "המיליון שנשכח" והאתר הקרוי על שמו (ברשת האינטרנט מאז 2005), באים לספר את סיפורם של כ – 1,000,000 יהודים, יוצאי ארצות ערב ,שאולצו לעזוב את ארץ מולדתם, עקב רדיפות חברתיות, דתיות, פוליטיות וכלכליות ולוותר לצמיתות על אזרחותם ועל כל רכושם, מבלי יכולת לשוב או לבקר בארץ מולדתם.
כ - 600,000 יהודים הגיעו ארצה לישראל ואילו היתר נדדו ונקלטו בארצות שונות ברחבי העולם.
ארגון "ווֹזק",  הוקם ע"י מרדכי בן פורת והיה הארגון הראשון ,שהביא את סיפורם של יהודי ארצות ערב לידיעת האו"ם ולידיעת העולם. בשנת 2005, עקב קשיים כספיים, נאלץ ארגון "ווֹז'ק" להפסיק לפעול ולסגור את משרדיו.
כמי שהתנדבה במשך הזמן במסגרת העמותה של הארגון, החליטה אז, הגב' ספי רג'ואן, בעדודו של יו"ר "ווזק" דאז, מר עובד בן-עוזר  ז"ל, לרכז את כל החומר הרב שהצטבר בנושא על אודות יהודי ארצות ערב (בעיקר תמונות ועדויות בכתב), ולהעלותו לרשת האינטרנט באתר, שהוקם לצורך משימה זו.
העבודה ארכה כחמש שנים וכללה קריאה של כל החומרים שנאספו, קריאה של ספרים רלוונטיים לנושא ושיחות עם מרבית ראשי הקהילות היהודיות מארצות ערב ועם עדים אותנטיים שעברו את חווית הגירוש/יציאה מארצות אלו.
במקביל לאיסוף החומר, ספי ביצעה קרוב ל - 100 ראיונות של יהודים, יוצאי גלויות שונות, והעלתה את סיפורם ועדותם על הכתב בנאמנות עד כמה שניתן למקור ואף ביקשה את אישורם לפרסום הנוסח הכתוב.
המניע העיקרי ,שגרם לה להשקיע ועדיין להמשיך ,הוא העובדה שנגבו מעט מאוד עדויות יחסית ל - 90,000 בתי-אב שהגיעו מארצות ערב כי רובם הגדול של אנשי קהילות אלה הלכו לעולמם ואִתם נקברו גם העדויות האותנטיות על חייהם בארצות ערב ועל אופן יציאתם/גירושם.
מר שלמה (ח'לאסצ'י) חלוץ (אשר גורש בעצמו יחד עם הוריו ואחיו מעירק) התנדב לעזור בבניית האתר ועבד מאז 2005 להשגת עיצוב ומראה חדש, שיפור היכולת לנווט בחלקי האתר השונים, קידום תפוצת האתר וביצוע כל הדרוש לתחזוקתו ולהגנתו (האתר נפרץ בהתקפות סייבר מספר פעמים !). ספי ושלמה ממשיכים עד היום בעידכון תוכן האתר, פיתוחו ועיצובו.
לאחרונה התחלנו בתיעוד מצולם של העדויות בסרטי וידאו.
האתר מתייחס ל - 3 נושאים עיקריים:

1.עמדות הצדדים השונות בנוגע ליציאתם /גירושם של היהודים:
העמדה הפלסטינית, העמדה הישראלית ועמדת מדינות ערב.
2.תולדותיה של כל קהילה לפי ארצות מוצאה.
3.עדויות של אנשים מכל קהילה.

בנוסף לעיל, האתר מהווה ארכיון נדיר ואוֹצֵר בתוכו מידע אישי ומשפחתי רב על יוצאי ארצות ערב והוא פתוח לקלוט ולגבות עדויות נוספות על אותה התקופה.
כל המעוניין לכתוב את סיפור חייו ואופן יציאתו מארץ מוצאו מוזמן לשלוח את הסיפור כתוב או מצולם לכתובת: info@forgotten-million.co.il  ואנו נעלה זאת בצורה מסודרת לאתר. במידה והאדם מבוגר ניתן להגיע לביתו ולגבות את העדות.
חשוב מאוד ,שהסיפור של היציאה מארצות ערב של מחצית מאוכלוסיית ישראל יהיה שזור בהיבט התרבותי וההיסטורי של הקמת מדינת ישראל ולכן העדויות בעלות חשיבות קריטית לנושא זה.
הדור שנולד וחי בארצות ערב הולך ונעלם ולכן אחריות היא להזדרז ולתעד את תולדות חייו ככל שזה ניתן לנו. על כן ובכדי להדגיש את הזיכרון והחשיבות שיש בגביית העדויות קראנו לאתר "המיליון שנשכח".
בתקווה שתיצרו קשר אתנו,

מנהלי האתר,
ספי רג'ואן ושלמה (ח'לאסצ'י) חלוץ

 

עבור לדף הבא לדף הבית kl tk vs; veuso