לוגו ראשי
? מיליון יהודים חיו בארצות ערב ובמדינות מוסלמיות עד שנות השבעים של המאה ה-20 . מדינות אלו רוקנו את ארצותיהן מאזרחיהם היהודים. היכן הם ומה עלה בגורלם
חזרה אל רשימת העידים

יהודית גבאי

עדות מעיראק

            סיפורו של  ד"ר גבאי דוד ז"ל כפי שסופר  ע"י דודניתו  יהודית גבאי

גורלו של רופאו האישי היהודי של שליט עיראק עבד אל כארים קאסם

ד"ר דוד גבאי  היה אחד הרופאים הכירורגים הידועים בעיראק, כל השייחים  הערבים היו באי ביתו והוקירו אותו ,הן כאיש מקצוע והן כאדם.

כדי להמחיש את גודל האהבה שרכשו לו תושבי המקום יעיד בין היתר המקרה הבא.

יום אחד כששבתי כהרגלי מבית הספר הבחנתי בהתקהלות המונית ליד ביתו של דודני- ד"ר דוד גבאי, שהיה סמוך לביתי. התקהלות המונית ליד בית יהודי הפחידה אותי מאז ומתמיד ,קל וחומר ליד ביתו של דודני.

נגשתי בהיסוס רב לשאול את אחד המתקהלים מה קרה?והוא השיב בהתרגשות:"אל תשאלי מה קרה, משרד הבריאות החליט להעביר את ד"ר גבאי מבצרה  לעמארה. וכל תושבי השכונה החליטו להפגין נגד החלטת העירייה בתקווה למנוע את ביצוע ההחלטה".

הלחץ הציבורי של בני העיר השונים  גרם לעירייה לחזור בה מהחלטתה. זה היה הגילוי הכי מובהק  למידת ההערצה של בני המקום כלפי דודני.

גם דודני חש בטוח ונינוח בחייו  בעיראק . הוא  השתייך לאותה קבוצה של כמה מאות יהודים, שהאמינו שעיראק היא מולדתם היחידה ולא הסכימו לעזוב את עיראק. הם ראו ביחס  הרע של השלטונות כלפי היהודים  אפיזודה חולפת.
.
לכן דודני –ד"ר גבאי  דחה את שעת הכושר שניתנה ליהודים  בשנים 1951-50 לעזוב את  עיראק והעדיף להישאר נאמן לארץ הולדתו.

מקצועיותו ואנושיותו הגיעו  לאוזני שליט עיראק באותה עת - עבד אל קרים קאסם, עד מהרה  הוא רכש את אמונו של השליט וחרף יהדותו הפך  לרופאו האישי של השליט . אולם תקופה זו חלפה באותה עת שהשליט עבד אל קארים קאסם נרצח ובמקומו עלתה לשלטון מפלגת ה"בעת"

מיד עם הירצחו של השליט, הגיעו שוטרים  אל דודני- ד"ר דוד גבאי  עצרו אותו והשליכוהו לבית הסוהר.הוא עבר סידרת עינויים קשים , ורק כעבור כמה שנים בכלא  שוחרר . משפחתו שילמה שוחד של מאות אלפי דינרים כדי לשחררו. הוא לא הגיע לישראל גם אחרי השחרור ,אלא המשיך לבני משפחתו שהתגוררה בלונדון .עד ימיו האחרונים עסק ברפואה ,והגיע להישגים מרשימים. הוא נשאר ערירי עד סוף ימיו  כי הקדיש את מרבית זמנו לטיפול בחוליו. בין היתר ביצע עשרות ניתוחים מסובכים עד לימי חייו האחרונים.


חזרה לרשימת העדים מעירק
אל הדף הבא אל דף הבית אל הדף הקודם
 
הוסף למועדפים  הפוך לדף הבית שלח דף זה באימייל
 
כל הזכויות שמורות לספי גבאי 2007 ©
סטודיו לעיצוב גראפי מתקדם, בנייה , תחזוקה ואחסנת אתרי אינטרנט